معرفی استاندارد


استاندارد چیست؟


استاندارد یعنی نظم و قانون.هر كاری كه طبق اصول منظم و مرتب انجام شده باشد می گویند طبق استاندارداست و مهر استاندارد دریافت می كند
شاید نتوان تعریف خیلی دقیق و صحیحی از استاندارد ارائه کرد، ولی به‌طور کلی می‌توان این‌گونه عنوان کرد که استاندارد آزمایش و مطالعات گذشته برای نتیجه‌گیری و استفاده در آینده است
استانداردها اما تنها مربوط به کالا نمی‌شوند، بلکه بسیاری از خدمات را نیز شامل می‌شوند. باید قبول کرد هر کالا و یا هر نوع خدماتی باید در یک چارچوب مشخص ارایه شود و این چارچوب‌ها را می‌توان با استاندارد تعریف کرد. در دنیای امروزی تقریباً تمامی کشورها برای خود یک استاندارد ملی دارند
استاندارد باعث می شود كه ما با خيال راحت، كالا و خدمات مورد نياز خود را انتخاب کنیم و بدانيم كه انتخاب ما مشکلی برای ما ایجاد نمیکند . اگر استاندارد نباشد ، زندگی بسيار پر خطر و حادثه آفرين خواهد شد
اجرای استانداردها منجمله استانداردهاي ملي ايران به نفع تمام مردم و اقتصاد كشور است و باعث افزايش صادرات و فروش داخلي و تأمين ايمنی و بهداشت مصرف كنندگان و صرفه جوئی در وقت و هزينه ها و در نتيجه موجب افزايش درآمد ملي و رفاه عمومي و كاهش قيمتها می شود
به ‌عبارت دیگر در بیشتر کشورها سازمانی وجود دارد که بر کیفیت کالاها نظارت می‌کند که به نام سازمان استاندارد معروف است. در برخی موارد بسیاری پا را فراتر گذاشته و موسساتی را ایجاد کرده‌اند که کارشان استاندارد است. با این اوصاف تعداد استانداردهای صادر شده مرتب بالاتر و بالاتر رفت، به‌گونه‌ای که درحال حاضر بسیاری از حرفه‌های مختلف در دنیا استاندارهای مخصوص خود را دارند
در این صفحه ,استانداردهایی که   بیشتر در بازار فولاد ایران دارای کاربرد هستند را معرفی می‌کنیم
واقعیت این است که این‌ها مشتی از خروار استانداردهای موجود در دنیا هستند.

موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ايران (isiri)

اولين تشكيلات موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتی ايران با تصويب قانون اوزان و مقياسها در سال1304 خورشيدی مطرح شد. بعدها و در سال1332 به واسطه ضرورت تعيين ويژگي ها و نظارت بر كيفيت كالاهای صادراتي و وارداتی، ايجاد يك تشكيلاتي رسمي مورد توجه قرار گرفت و هسته اوليه تشكيلات سازمانی موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتی ايران در اداره كل تجارت وقت شكل گرفت. در سال1339 با تصويب قانون تاسيس موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتی، موسسه كار خود را در چارچوب هدف ها و مسئوليت های تعيين شده آغاز كرد. موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتی ايران در سال1960 به عضويت سازمان بين المللی ISO درآمد. 

استاندارد اروپا

این استاندارد که با عبارت مخفف CE نشان داده می‌شود، به منظور استانداردسازی اجباری در بسیاری از محصولات تجاری و صنعتی که در منطقه اقتصادی اروپا تولید یا به فروش می‌رسند، ارایه شده است. این حروف اختصار کلمات فرانسوی Communauté Européenne است. محصولاتی که واجد دریافت علامت CE می‌شوند، باید از نظر سلامت، امنیت و مضرنبودن برای جسم انسان و طبیعت مورد بررسی قرار گیرند و اگر واجد این شرایط باشند قادر به دریافت این نشانه خواهند بود. 
به‌طور کلی و به عبارت ساده‌تر نشان CE گویای مطابقت محصول با مقررات جامعه اروپا درخصوص ایمنی، سلامت و حفاظت مصرف‌کننده و محیط زیست است. هدف اصلی استاندارد، مطابقت محصول با الزامات اساسی مقررات جامعه اروپاست و اجازه می‌دهد که محصولات به‌طور آزاد در بازار اتحادیه اروپا عرضه شوند. این درحالی است که به مسئولان گمرک‌ها و مقامات مربوطه هم اجازه می‌دهد محصولات غیرمنطبق را از بازار اتحادیه اروپا جمع‌آوری کنند.

استاندارد ANSI آمریکا

مؤسسه ملی استاندارد یا ANSI  - American NationalStandards Instituteیک موسسه خصوصی غیرانتفاعی است که بر نحوه استانداردهایی که برای محصولات، خدمات، روندها، سیستم‌ها و کار کارمندان صادر می‌شود، نظارت می‌کند. یکی دیگر از کارهای این موسسه این است که استانداردهای آمریکا را با استانداردهای جهانی تطبیق می‌دهد تا از آن‌ها به‌صورت جهانی و در سطحی وسیع‌تر نیز بتوان استفاده کرد. 
کار اصلی این موسسه این است که اعتبار استانداردهای تولید شده به‌وسیله نمایندگان موسسات استانداردسازی، آژانس‌های دولتی، گروه‌های مصرف‌کننده، شرکت‌ها و... را تایید می‌کند. این استانداردها تضمین می‌کنند که محصولات دارای عملکرد و ویژگی‌های یکسانی هستند تا مصرف‌کنندگان از محصولاتی با همان مشخصات استفاده کنند و به همان صورت آزمایش شوند. دفتر مرکزی این موسسه در واشنگتن و دفتر عملیاتی آن در نیویورک است.

استاندارد DIN آلمان

موسسه استاندارد ملی آلمان (به آلمانی: Deutsches Institut für Normung) به اختصار دی‌آی‌اِن (در فارسی محاوره دین)، نام یک سازمان ملی آلمانی است که در راستای استانداردسازی فعالیت دارد و عضو سازمان بین‌المللی استانداردسازی از طرف آن کشور است. 
این موسسه استاندارد قدیمی از سال ۱۹۱۷ آغاز به کار کرده‌است و استانداردهای آن امروزه در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد و با بیش از ۳۰٬۰۰۰ عنوان استاندارد تقریباً تمامی جوانب تکنولوژی را در بر می‌گیرد. 
استاندارد دین آلمان جزو استانداردهای سخت گیرانه در دنیا می‌باشد که اکثر تولید کنندگان بزرگ دنیا از این استاندارد برای تولید محصولات خود استفاده می‌نمایند.

استاندارد JIS ژاپن

استانداردهای صنعتی ژاپن استاانداردهایی هستند که در سطح ملی ابتدا در خصوص محصولات صنعتی یا معدنی تهیه می شدند و سپس به وسیله وزارت خانه های صنعتی مربوطه تحت عنوان ضابطه استاندارد سازی صنعتی اعلام شد و در سال 1949 به صورت رسمی به عنوان استانداردهای صنعتی ژاپن شناخته شدند.استانداردهای صنعتی ژاپن،استانداردهایی در سطح ملی برای محصولات کشاورزی ،جنگل کاری،خوار و بار و برچسب گذاری صحیح محصولات کشاورزی می باشد.در جامعه ژاپن نه تنها رعایت استاندارد به صورت یک فرهنگ جا افتاده،بلکه تدوین استاندارد نیز در نزد شرکت ها ، کارخانجات صنعتی و تحقیقاتی رواج یافته است و استانداردهای آن ها به عنوان یک منبع ورودی در موسسه ی استاندارد این کشور می باشد.در حال حاضر استانداردهای JIS در زمینه صنایع نساجی،کاغذ و خمیر ، کالاهای خانگی ، وسایل پزشکی ، خودرو ، برق ، مکانیک ، فولاد و عمران تدوین و ارائه می گردد.البته مبحث تدوین استاندارد بسته بندی نیز به عنوان یک فعالیت در بخش کالاهای اصلی نیز تدوین و تهیه می گردد.

استاندارد ASTM 

موسسه ASTM (انجمن آمریکایی آزمون و مواد) موسسه ای غیر انتفاعی است که در سال 1898 تاسیس شده و با به کار گیری صد و سی و دو کمیته تخصصی تدوین استاندارد نسبت به تدوین استانداردهای روش آزمون،تعیین مشخصات،آموزش ها،راهنماها و طبقه بندی و واژه شناسی اقدام کرده است.

زمینه ی فعالیت این موسسه شامل فلزات ، رنگ ها، پلاستیک ها ، منسوجات،پتروشیمی،سازه ها،انرژی،محیط زیست،مواد مصرفی صنایع،ابزار آلات پزشکی و خدمات مرتبط با آن،سامانه های رایانه ای،الکترونیک و انواعی دیگر از فعالیت ها و سنجش از طریق سی و پنج هزار موسسه فنی که به طور داوطلبانه همکاری می نمایند و به وسیله این مرکز به رسمیت شناخته شده اند،انجام میگیرد.سالانه بیش از ده هزار استاندارد به وسیله این موسسه تدوین می شود که در هفتاد و دو جلد به نام کتاب سالانه استانداردهای ASTM منتشر می کند.

هم چنین برای مشاهده ی اطلاعات در مورد استاندارد ISO میتوانید با کلیک بر اینجا مطالب مربوط به این استاندار را نیز مطالعه فرمایید.

اکنون با توجه به توضیحات فوق در رابطه با انواع سیستم استاندارد و آشنا شدن با اسامی استاندارد کشور های صنعتی بزرگ به بررسی مطلبی می پردازیم که نفرات شاغل در بازار فولاد مدام با آن سر و کار دارند!

معادل سازی استاندارد های انواع ورق موجود در بازار ایران

برای روشن ترشدن مطلب به مثال زیر توجه فرمایید:

به صورت فرضی به خط تولید کارخانه فولاد سازی میرویم.ورق تولید شده در کارخانه فولاد سازی(در داخل یا خارج کشور تفاوتی نمی کند) طبق فرمولاسیون خاصی تولید خواهد شد.مثلاً با افزودن عناصر ذیل به آهن خام ،فولادی با کیفیت ساختمانی بدست خواهیم آورد.

ترکیب درصد هر عنصر براساس درصد
Cu  N   S    P    Mn C  
0.55 0.012 0.04 0.04 1.4 0.2


مثلاً  در ایران واحد مسافت بین دو نقطه به کیلومتر است و در اروپا مایل!دو عدد مختلف گزارش خواهد شد اما در عمل در اندازه مسافت برای کسی که مسیر را طی می کند تغییری نخواهد داشت.فولاد بدست آمده با ترکیب شیمیایی ذکر  شده در سرتاسر دنیا با عدد 1.0038 شناخته می شود.حال این فولاد تحت استانداردهای حاکم بر هر کشور اسمی بر اساس سیستم آن استاندارد بر خود می گیرد،یعنی خواص فیزیکی فولاد تغییری نخواهد کرد و فقط نام آن در هر کشور با کشور دیگر تفاوت خواهد داشت.

بسیار خوب،با توجه به توضیحات فوق اکنون فولاد شماره 1.0038 را در چند سیستم استاندارد رصد میکنیم:

نام استاندارد European 
EN
Germany
DIN
Japan
JIS

Iran
ISIRI

گرید فولاد 1.0038  S235JR RSt37 SM400A Hot Rolled 235-1,2

 

با توجه به جدول ، فولاد شماره  1.0038 در ENاروپا S235JR نام گذاری می شود و در DIN آلمان RSt37.لفظ معادل بهترین کلمه برای کنار هم قرار دادن گرید های مختلف می باشد یعنی S235JR معادل RSt37 می باشد و کلمه مساوی غلط است.

برای ارائه توضیحات بیشتر واحد بازرگانی شرکت سریر صنعت امیر در خدمت شما می باشد و شما می توانید جدول معادل سازی فولاد های پر کاربرد را از لینک زیر دانلود نمایید.

  همچنین اطلاعات فنی ذکر شده به صورت مکتوب در هندبوک سریر صنعت امیر موجود می باشد و در صورت تمایل می توانید درخواست خود را به این شرکت ارائه دهید و هندبوک اطلاعات فنی فولاد را به صورت رایگان دریافت نمایید.برچسب ها
standard ansi isiri jis din astm استاندارد ملی استاندارد iso استاندارد چیست

نظرات


نظرات
نام احسان نظری تاریخ 1396/02/11
با سلام و تشکر در صورت امکان درخواست استفاده از هند بوک سریر را دارم .ممنون از شما

نام قدیری (مدیریت) تاریخ 1396/02/29
لطفاً ایمیل خود را اعلام فرمائید.
تماس با سریر صنعت
031-35721062-68

تماس از طریق پیامک 5000500005851
Info@sarirsanat.ir
اصفهان، شهرک صنعتی جی، خیابان یکم، پلاک 17 کدپستی: 83844-81594
صندوق پستی : 197- 81595
آنچه در سریر صنعت رخ داده است.

  • خدمات پرسکاری
  • آمار بازدید