پروفیل Z

یکی از محصولات پرکاربرد در ساخت و ساز انواع سوله، اسکلت های فلزی، ریل های قطار و غیره، پروفیل Z است. پروفیل Z در سایزهای مختلف به بازار عرضه می شود و برای همین خواهان زیادی دارد. اما خود پروفیل دقیقا چیست؟
از لحاظ لغوی، پروفیل به معنای مقطع ثابتی است که طول مشخصی دارد. شکل پروفیل ها عموما مستطیل یا مربع است و در ابعاد کوچک و بزرگ تولید می شوند. پروفیل ها از لحاظ اقتصادی بسیار به صرفه بوده و در پروژه های صنعتی، ساختمانی و عمرانی، خودروسازی، کشتی سازی و غیره بسیار مورد استفاده هستند.
ویژگی جالبی که پروفیل دارد اینست که علاوه بر مقرون به صرفه بودن، تعادل و استحکام سازه را برقرار می کند. برای همین است که فعالان صنعتی و تولید کنندگان توجه خاصی به این محصول دارند. پروفیل به دو دسته باز و بسته تقسیم می شود که پروفیل z در دسته باز قرار می گیرد که در بخش بعدی درباره آن توضیح می دهیم. پس با ما همراه باشید.

پروفیل باز چیست؟

پروفیل های باز به محصولات فولادی گفته می شود که مقطعی باز و طول ثابتی دارند و به روش نورد سرد، برشکاری می شوند. به دلیل نوردکاری سرد، این پروفیل ها ابعاد دقیقی دارند. همچنین سطح آنها صاف است. این پروفیل ها از ورق سیاه و ورق گالوانیزه بدست می آیند که خاصیت ضد زنگ دارند و دارای ویژگی های منحصر به فرد زیر هستند:

 • قابلیت جوشکاری و پیچکاری بالا
 • ضد آتش
 • قابلیت وزن تحمل بالا
 • نصب آسان
 • رنگ پذیری بالا
 • قابلیت برشکاری خوب

انواع پروفیل های باز

پروفیل های باز بر اساس شکل و مقطع برشی که دارند به 8 دسته اصلی تقسیم بندی می شوند:

 1. تیرآهن
 2. پروفیل z
 3. پروفیل چهارچوبی
 4. پروفیل ناودانی
 5. پروفیل زهوار
 6. پروفیل نبشی
 7. پروفیل سپری
 8. تسمه فولادی

پروفیل z چیست؟

این پروفیل مانند تصویر زیر به شکل حرف Z انگلیسی است. همانطور که در تصویر زیر می بینید، پروفیل Z از سه بخش بال، ارتفاع و لبه تشکیل شده است. ارتفاع استاندارد این محصول 18 سانتی متر است ولی تا 45 سانتی متر هم ساخته می شود که به نوار برش بستگی دارد.

بال یا عرض این محصول حداکثر 6 سانتی متر، ضخامت آن 2، 2.5 و 3 میلی متر و لبه آن هم 1.5 تا 2 سانتی متر است. طول استاندارد این محصول حداکثر12 متر است ولی بر اساس سفارش مشتری می توان آن را به هر طولی برش داد که این را مرهون قابلیت برشکاری خوب این محصول است.

روش تولید پروفیل z

تولید این محصول به دو روش پرس بریک و رول فرمینگ انجام می شود. در روش پرس بریک که بوسیله دستگاه انجام می شود ابتدا ورق از یک پانچ و قالب رد می شود و به اندازه ها و شکل دلخواه در می آید. در این روش، پروفیل Z با فشار شکل می گیرد و خطای زیادی دارد و برای همین از روش دوم که دقیق تر است استفاده می شود.
در روش رول فرمینگ که در کارگاه های برش انجام می شود، ابتدا رول ورق گالوانیزه یا ورق سیاه از دستگاه توپ گیر (دستگاه رول باز کن) عبور می کند و از حالت رول به شکل شیت در می آید. سپس، شیت از غلتک های مختلفی عبور می کند. با رد شدن ورق از این غلتک ها، هم ورق صاف می شود و هم Z شکل می شود. در این حالت پروفیل Z یا به صورت ساده و یا پانچ دار تولید می شود. در صورت نیاز مشتری، در قسمت آخر خط تولید یک دستگاه سنبه دار وجود دارد که پروفیل را پانچ می کند و سپس توسط گیوتین بر اساس طول دلخواه مشتری ، برش نهایی می خورد. در نهایت بوسیله شتاب دهنده، به سمت میزی که اصطلاحا میز بار انداز نام دارد هدایت می شود و آماده بسته بندی می شود. این روش علاوه بر اینکه در هزینه ها صرفه جویی بیشتری می کند، روشی بسیار کاربردی است.
کاربرد پروفیل زد
اکنون که با تمامی پروفیل های باز آنها آشنا شدیم، می خواهیم به بررسی دقیق تر کاربرد پروفیل Z بپردازیم. کاربرد رایج این محصول بیشتر در ساخت سوله و سقف های سالن ورزشی است. با این حال، از این محصول فقط در سقف های سوله استفاده نمی شود. قدرت این محصول است که در ساخت انواع سازه های دیگر هم کاربرد داشته باشد که در زیر توضیح داده شده اند:
ریل های قطارحتما با قطار سفر کرده اید یا ریل های قطار را دیده اید. جنس ریل باید علاوه بر اینکه قدرت تحمل وزن زیادی را داشته باشد، خاصیت ضد زنگ و ضد ضربه هم داشته باشد و برای همین در ساخت ریل از پروفیل Z استفاده می شود.
پنل خورشیدی. یکی از کاربردهای جالب این محصول، ساخت پنل خورشیدی است. پنل خورشیدی وسیله ای است که انرژی خورشیدی را می گیرد و آن را تبدیل به انرژی برق می کند و در مصرف برق بسیار صرفه جویی می کند. از پروفیل Z برای محکم کردن صفحه خورشیدی به پایه های پنل های خورشیدی استفاده می شود.

 • ساخت اسکلت فلزی. یکی از موارد پرمصرف این محصول، ساخت اسکلت فلزی است. اسکلت فلزی متشکل از ستون های عمودی و افقی است که بوسیله جوشکاری یا پیچ و مهره به یکدیگر متصل می شوند. از این محصول همراه با دیگر پروفیل های باز مانند تیرآهن برای ساخت سازه های بسیار بزرگ مانند گاراژ، انبار، کارگاه ها و کارخانه ها استفاده می شود.
 • ساخت ساپورت لوله کشی. خط های انتقال لوله انتقال نفت و گاز به دلیل اینکه از مسیرهای نامساعد طبیعی عبور می کنند نیاز به یک تکیه گاه قوی دارند. پروفیل زد این کار را به خوبی انجام می دهد و به عنوان المان قدرتمندی به کمک سازه می آید.
 • تقویت ساختمان های چند طبقه. هر چه طبقات ساختمان بیشتر شود، بالتبع فشار و بار وارده روی ستون های اصلی بیشتر می شود. از این  محصول علاوه بر انتقال نیرو ، به عنوان عضو اضافی برای تحمل بار ساختمان های چند طبقه استفاده می شود. همچنین با این کار، تا حدی مقاومت ساختمان را در برابر زلزله بالا می برد.
 • ساخت مقاطع مرکب. امروزه به دلیل پیشرفت های زیاد در علوم عمرانی، ساخت مقاطع مرکب رایج شده است. مقاطع مرکب ترکیبی از بتن و ستون هستند که مقاومت بسیار زیادی دارد. از پروفیل زد در تولید این مقاطع نیز استفاده می شود.

مزایای استفاده از پروفیل z

 • امکان تولید بر اساس سفارش مشتری:مهم ترین مزیت این محصول امکان برش و تولید آن بر اساس ابعادی است که مشتری ارائه می دهد. این محصول یک مزیتی که دارد اینست که می توان آن را با استفاده از رول فرمینگ به روش سرد شکل داد و در ابعاد متنوع تولید کرد. از این رو، بیشتر خریداران به دنبال تولید کننده ای هستند که ابعاد را طبق نیاز پروژه آنها بسازند.شرکت سریرصنعت امیر برای اولین بار در ایران و به عنوان اولین کارخانه ، میتواند پروفیل Z  را طبق در خواست شما از ارتفاع 120 تا 450 میلیمتر به روش رول فرمینگ تولید نماید.
 • مقرون به صرفه: استفاده از این پروفیل از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است  زیرا در پروژه های بزرگی مانند ساخت یک سالن ورزشی یا سوله، حمل و نقل و باربری آنها نسبت به تیرآهن راحت تر و در تُناژ بالاتری می توان آن را بارگیری کرد.
  دوام بالا. علاوه بر این، به دلیل اینکه این پروفیل از ورق گالوانیزه بدست می آید، خاصیت ضد زنگ دارد و در برابر خوردگی بسیار مقاوم است و در نتیجه دوام بیشتری دارد.
 • طراحی منحصر به فرد: شکل محصولات فولادی در سازه ها نیز بسیار مهم است. طراحی بی نظیری که این پروفیل Z دارد باعث زیبایی نمای ساختمان هم می شود. همچنین سطح مقطع این محصول به نحوی است که به خوبی بار وارده به سازه را پخش می کند و فشار را تنها در یک محل متمرکز نمی کند.
 • وزن کم. از وزن کم این پروفیل هم نمی توان غافل شد. در مقایسه با پروفیل های باز دیگر مانند تیرآهن که وزن زیادی دارند، این محصول کم وزن بوده و در نتیجه وزن کلی اسکلت فلزی را پایین می آورد.

عوامل مؤثر در انتخاب پروفیل زد

پروژه تحت اجرا. عوامل مهمی در انتخاب پروفیل زد وجود دارد. یکی از این عوامل، نوع پروژه می باشد. ممکن است پروژه ای بزرگ باشد و به مصالح ساختمانی زیادی مانند سوله نیاز داشته باشد. برای همین کارفرمایان پروژه ها از محصولی استفاده می کنند که هم وزن پایین و هم قیمت مناسبی داشته باشد. به همین دلیل اکثر مدیران پروژه های ساخت و ساز به سراغ این محصول می آیند.
جنس محصول. انتخاب پروفیل زد به جنس آن هم بستگی دارد. جنس این محصول از ورق سیاه با کیفیت St37 بدست می آید که از فولاد نیمه نرم تشکیل شده است و برای سازه های سبک تر استفاده می شود. برای کاربردهای سنگین مانند پتروشیمی و ساخت جرثقیل از ورق با سیاه با کیفیت St52 استفاده می شود که استحکام بیشتری دارد.
برند محصول. عامل دیگری که انتخاب این محصول اثرگذار است، برند آن است. خریداران قبل از هر گونه اقدام، به برند آن توجه می کنند. در ایران کارخانه ها و شرکت های معدودی وجود دارند که این محصول را تولید می کنند که یکی از آنها شرکت  ها سریر صنعت امیر است. این شرکت تنها کارگاه تولیدی پروفیل Z در ایران است که این محصول را به روش شکل دهی سرد بر اساس استانداردهای ایرانی و خارجی در ابعاد مورد نیاز مشتری تولید میکند.
عوامل مؤثر بر خرید پروفیل زد
خرید پروفیل زد به عوامل مختلفی مانند نوسانات بازار، قیمتی که فروشنده ارائه می دهد و همچنین شرایط حمل و نقل و باربری محصول بستگی دارد. اگر نوسان بازار بسیار زیاد باشد، بالتبع خرید آن هم تحت تأثیر قرار می گیرد.
همچنین روش تولید این محصول بر خرید این محصول تأثیرگذار است. خریداران پروفیل اکثرا به دنبال محصولی هستند که کیفیت خوبی داشته باشد. همانطور که گفته شد، پروفیل زد تولید شده به روش رول فرمینگ، علاوه بر کیفیت، ابعاد دقیق تری دارد و برای همین توجه خریداران را به خود جلب می کند.

عوامل مؤثر بر قیمت پروفیل زد

محصولات فولادی یکی از بزرگترین صنایع فعال کشور است که زنجیره ای از کسب و کارهای مهم کشور مانند ساختمان سازی، معدن، باربری و بازرگانی را به یکدیگر متصل می کند و از این رو با بالا رفتن قیمت کالاها و میزان عرضه و تقاضای هر یک از صنایع دخیل در آهن آلات ، قیمت این محصول هم تغییر می کند. از عوامل تأثیرگذار روی قیمت این محصول می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نوسانات قیمت ارز: صنعت فولاد حوزه ای است که بسیار به صادرات و واردات وابسته است. سیگنال های منفی و مثبتی که از ارزهای مختلف به ویژه دلار به بازار فولاد ارسال می شود، یکی از عامل های اصلی تأثیر گذار در قیمت پروفیل زد است.
  قیمت ورق سیاه. ورق سیاه که ماده اولیه پروفیل سیاه است تأثیر زیادی روی قیمت این محصول دارد. ورق سیاه به دلیل اینکه شریان حیاتی صنایعی مختلفی مانند خودروسازی، ساختمان سازی، پتروشیمی، هواپیمایی و حتی لوازم خانگی است، با تغییر قیمت این محصول، نه تنها قیمت پروفیل زد تغییر می کند بلکه صنایع دیگر را هم تحت تأثیر خود قرار می دهد.
 • قیمت سنگ آهن: سنگ آهن ماده اولیه اکثر محصولات فولادی بویژه پروفیل زد است که از معدن آهن استخراج می شود. با بالا رفتن قیمت سنگ آهن، قیمت محصولات فولادی هم با آن تغییر می کند. هرچه معادن تولید سنگ آهن خود را در اثر اوضاع نا به سامان اقتصادی کاهش دهند، تقاضا برای این محصول بالا می رود و در نتیجه قیمت محصولات فولادی را تحت تأثیر قرار می دهد.
 • هزینه باربری:هزینه های حمل و نقل داخلی و خارج از کشور بسته به زمان ارسال، هزینه سوخت و شرایط اقتصادی، متغییر است. به عنوان مثال، ممکن است روزی در کشور به طور ناگهانی هزینه سوخت بالا برود که در نتیجه هزینه های باربری را هم افزایش می دهد و از این رو قیمت پروفیل زد هم تا حدی بالا می رود. توجه کنید که هزینه سوخت فقط به کامیون و تریلی که بنزین باشد محدود نمی شود بلکه سوخت کشتی را هم شامل می شود.
 • تورم جهانی: تورم جهانی روی این قیمت محصول تأثیر به سزایی دارد. حوادث نا خواسته ای مانند کرونا که طی چند سال اخیر دنیا را درگیر خود کرده است، اقتصاد بازارهای جهانی را بسیار تحت تأثیر قرار داد که با افزایش قیمت تمام شده محصولات فولادی و تورم همراه بود. از این رو، تورم جهانی همواره روی قیمت این محصول تأثیر داشته است.
 • میزان عرضه و تقاضا: عرضه و تقاضا دو مسئله اصلی در اقتصاد یک کشور است. یک قانون اصلی در عرضه و تقاضا وجود دارد که می گوید هرچه تقاضایی برای کالایی بیشتر باشد ولی عرضه آن کم باشد، قیمت آن بیشتر می شود. این امر به ویژه در بازار فولاد بسیار بارز است. هر چه پروفیل در بازار کمیاب شود، طبیعی است که قیمت آن هم بالاتر برود.
 • وزن پروفیل: پروفیل Z از مقاطع باز نیمه سنگین است که بالا رفتن ضخامت، وزن آن هم بالا می رود. به عنوان مثال پروفیل Z با ضخامت 3 میلی متر وزنی برابر با 44 کیلوگرم دارد ولی زد با ضخامت 2 میل وزنی برابر با 30 کیلوگرم دارد. البته این میزان وزن، تلرانس دارد و ممکن است روی باسکول فرق کند.
 • قیمت اسلب: اسلب که یکی از ماده های اولیه ورق فولادی و پروفیل زد است، روی قیمت پروفیل زد تأثیر گذار است. اسلب یا تختال که محصول میانی برخی کارخانه های فولادی است برای تولید ورق های فولادی مانند ورق سیاه و ورق گالوانیزه به کار می رود. پس هر اندازه قیمت این ماده تغییر کند، قیمت پروفیل زد هم دستخوش تغییرات خواهد شد.

جنس پروفیل زد

جنس پروفیل Z از ورق سیاه است که طبق استانداردهای ایرانی و جهانی تولید می شود. کیفیت ورق سیاه به کاربرده در ساخت این محصول، St37 و St52 است که ترکیبات شیمیایی مختلفی دارند.

استاندارد پروفیل زد

این محصول طبق استاندارد آلمانی DIN 17100(RSt37-2) و استاندارد اروپایی EN 10025(S235JR) به دست می آید. S235JR کنار استاندارد اروپایی بیانگر گرید فولاد آن است. این گرید، فولادی است که برای مصارف ساختمانی ساخته شده است و برشکاری خوبی دارد. این فولاد قابلیت جوشکاری بالایی دارد و برای همین برای تولید پروفیل Z استفاده می شود. حداقل مقاومت تسلیمی این فولاد برای پروفیل 165 مگا پاسکال  است که بیانگر میزان تغییر شکل پلاستیک در یک قطعه فولادی است.

سخن آخر

پروفیل زد یکی از محصولات بسیار پرکاربرد است که در ساخت سازه های متعدد مانند سقف سوله و سالن های ورزشی، ریل های قطار، پنل خورشیدی، اسکلت فلزی، ساپورت لوله کشی و مقاطع مرکب استفاده می شود. همانطور که گفته شد، این محصول که از ورق سیاه با کیفیت های St37 و St52 به دست می آید که ارتفاع آن از 12 تا 45 سانتی متر بوده که با ضخامت های 2، 2.5 و 3 میلی متر تولید می شود.
شرکت  سریر صنعت امیر تولید کننده پروفیل زد استاندارد در کشور است که با بهره گیری از دستگاه های مجهز شکل دهی نورد سرد و خط تولید پیشرفته، این محصول را در سایزهای مختلف تولید می کند. برای مشاوره رایگان در مورد پروژه های خود و همچنین استعلام قیمت با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

Call Now Buttonتماس با مشاورین