اکوایران : بازار زغال‌‌‌سنگ کک‌‌‌شوی استرالیا بدون مشتری ماند. سنگ‌‌‌آهن وارداتی به چین رشد نرخ محدودی داشت؛ هرچند همچنان در کانال ۹۰دلاری معامله شد. در این شرایط، قراضه وارداتی به ترکیه تحت فشار کاهش تقاضا برای محصولات فولادی ارزان می‌شود. سنگ‌‌‌آهن حمل دریایی وارداتی به بنادر چین در روز ابتدایی هفته جاری، کمی از کف قیمتی خود در انتهای هفته قبل فاصله گرفت، به این ترتیب بهای هر تن سنگ‌‌‌آهن عیار۶۲‌درصد، روز دوشنبه پنجم سپتامبر، با رشد ۳درصدی نسبت به روز قبل ۹۸دلار به ازای هر تن از سوی پلتس ارزیابی شد.

پلتس در گزارش روزانه خود از بازار آهن و فولاد چین مجددا تاکید دارد که همچنان تقاضا برای سنگ‌‌‌آهن عیار متوسط، بالاتر از تقاضا برای سنگ‌‌‌آهن عیار بالاست. البته فاصله قیمتی میان سنگ‌‌‌آهن عیار ۶۲درصد و سنگ‌‌‌آهن عیار ۶۵‌درصد رو به کاهش گذاشته است. در عین حال، پلتس در گزارش خود به افت پریمیوم سنگ‌‌‌آهن لامپ یا درشت‌دانه اشاره دارد. به‌طور سنتی معمولا تقاضا برای سنگ‌‌‌آهن درشت‌دانه و گندله طی سه‌ماه پایانی سال میلادی از سوی فولادسازان چینی افزایش پیدا می‌‌‌کرد؛ اما برخی فولادسازان چینی بر این عقیده‌‌‌اند که امسال خبری از رشد تقاضا نخواهد بود؛ بنابراین پریمیوم سنگ‌‌‌آهن لامپ با وجود بهبود قیمت سنگ‌‌‌آهن با عیار متوسط، کاهش داشت.

زغال‌‌‌سنگ کک‌‌‌شوی استرالیا بدون مشتری ماند

زغال‌‌‌سنگ کک‌‌‌شو در روز ابتدایی هفته، با غلبه احتیاط میان خریداران، بدون تغییر قیمت نسبت به ‌روز جمعه دوم سپتامبر معامله شد. به این ترتیب، پلتس بهای هر تن زغال‌‌‌سنگ فوب استرالیا را برای روز دوشنبه پنجم سپتامبر برابر ۲۷۳دلار و ۵۰سنت اعلام کرد. اغلب معامله‌‌‌گران این بازار ترجیح می‌دهند تا مشخص‌شدن چشم‌‌‌انداز قیمتی، خریدهای خود را به تعویق بیندازند. پلتس به نقل از یک معامله‌‌‌گر بین‌المللی زغال‌‌‌ گفت: در حال حاضر فعالان بازار ترجیح می‌دهند که وضعیت را ارزیابی کنند و هر نشانه‌‌‌ای را که بتواند روند نوسان قیمت را پیش‌بینی کند، کشف کنند. یک تولیدکننده زغال‌‌‌کک‌‌‌شو در غرب هند نیز در خصوص روند این بازار این‌گونه اظهارنظر کرد: به نظر می‌رسد زغال‌‌‌سنگ به‌آرامی درحال کاهش قیمت است؛ بنابراین در حال حاضر تقاضای قطعی برای خرید در بازار وجود ندارد. در این شرایط، تنها مذاکراتی به معامله منجر می‌شود که فروشنده حاضر به ارائه تخفیف جذاب باشد.

با وجود این، اغلب واحدهای بزرگ کک‌‌‌سازی کشتی‌‌‌های حمل را رزرو کرده‌‌‌اند و فرصت زیادی برای خرید محصول فوب استرالیا ندارند. یکی از نوردکاران چینی نیز به منابع پلتس گفت: در حال حاضر تقاضای محصولات فولادی در شرق آسیا به‌شدت افت داشته و این موضوع به افت ۱۰ تا ۲۰درصدی تولید منجر شده است. کاهش فولادسازی به افت تقاضا برای زغال‌‌‌سنگ منجر شده و زمینه افت نرخ این محصول سی‌‌‌اف‌‌‌آر چین را به وجود آورده است. در این شرایط، پلتس بهای زغال‌‌‌سنگ سی‌‌‌اف‌‌‌آر چین را در روز دوشنبه پنجم سپتامبر، بدون تغییر نسبت به ‌روز پایانی هفته قبل برابر ۲۷۶دلار به‌ازای هر تن ارزیابی کرد. یک تاجر چینی نیز از افزایش واردات زغال‌‌‌سنگ کک‌‌‌شو از مغولستان خبر داد و رشد واردات را مانعی در مقابل رشد تقاضا برای زغال‌‌‌سنگ دریایی وارداتی عنوان کرد.

رالی سقوط نرخ قراضه ادامه‌‌‌دار می‌شود

پلتس در گزارش روزانه خود از بازار آهن و فولاد ترکیه، به کاهش بیشتر بهای قراضه وارداتی به این کشور طی روز دوشنبه پنجم سپتامبر خبر داد. به این ترتیب، این محصول با افت نرخ ۵/ ۲دلاری نسبت به ‌روز پایانی هفته قبل با نرخ ۳۸۷دلار به ازای هر تن معامله شد. تقاضا برای محصولات فولادی نهایی ترکیه در بازار داخلی و صادراتی این کشور به‌شدت افت داشته است که این موضوع باعث می‌شود فولادسازان این کشور چاره‌‌‌ای جز کاهش تولید نداشته باشند. این موضوع با افت تقاضا در بازار قراضه، زمینه عقبگرد بیشتر قیمتی در این محصول را فراهم می‌کند. یکی از فولادسازان ترکیه‌‌‌ای گفت: فروشندگان قراضه تمایلی به کاهش نرخ محصول خود ندارند؛ اما احتمالا قیمت‌ها تا کف کانال ۳۵۰دلاری نیز عقب‌‌‌نشینی می‌کنند. در حال حاضر قراضه وارداتی به ترکیه در محدوده ۳۸۰ تا ۳۸۵دلار به فروش می‌رسد؛ اما این خریدها تنها از سوی چند واحد فولادسازی بزرگ انجام شده و دیگر فعالان بازار منتظر کاهش بیشتر قیمت‌ها هستند. روزهای گرم سال در نیم‌‌‌کره‌شمالی نیز رو به پایان است. در این شرایط، خوش‌بینی چندانی به بهبود بازار مقاطع طویل فولادی در این مناطق وجود ندارد و احتمال رشد نرخ تقریبا دور از انتظار است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید