عرشه فولادی

عرشه فولادی چیست؟

برای ساخت ساختمان به مصالحی نیاز است که علاوه بر مقاومت، در هزینه ها و زمان ساخت هم صرفه جویی شود. یکی از مصالح مهم و کاربردی که در ساخت ساختمان مورد استفاده است، عرشه فولادی یا متال دک (Metal Deck) است. ورق عرشه فولادی با گام 65 و گام 75 تولید می شود و نام این محصول را با نام متال دک هم مینامند عرشه فولادی یا متال دک سازه ای است فولادی که برای اجرای و نصب سقفهای ساختمانی کاربرد داردکه همراه با آجهای مختلف بصورت بیضی دایره البته سلیقه ای می باشد و در اصل از خانواده فرمینگهای ذوزنقه می باشد.
این محصول از ورق فولادی با عرض 1 تا 1.5 متر و به روش شکل دهی نورد سرد تولید می شود و بیشتر در ساخت سقف کاربرد دارد که به آن سقف عرشه فولادی گفته می شود.

ورق عرشه فولادی

عرشه فولادی سازه‌ای متشکل از ورق‌های فولادی موجدار است که به منظور ساخت سقف و کف ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. سقف عرشه فولادی، نوعی از سقف‌های کامپوزیت است که با استفاده از ورق‌های فولادی موجدار گالوانیزه و بتن مسلح ساخته می‌شود.
طراحی و ساخت عرشه فولادی به گونه ایست که به منظور استحکام بالا مورد استفاده قرار می گیرد . ساخت این محصولات فولادی به گونه ایست که خواص فولاد را به حداکثر می رساند. یکی از مهمترین مزایای این سقف این است که هزینه ی حمل ونقل و نصب را تا حداقل کاهش میدهد. و طول عمر بسیار زیاد این سازه یکی از مزایای این سازه است. ساختار یک دست و منسجم این سازه های قفولادی ظاهری جذاب هم به کار می بخشد.
به دلیل اجرای ساده، سرعت اجرای بالا، هزینه نسبتا پایین و ایمنی مناسب، این سقف کاربرد گسترده‌ای در ساخت سازه‌های مختلف دارد.

سقف عرشه فولادی

یکی از اعضای نوین در صنعت ساختمان سازی است که برای ساخت سقف استفاده می شود. این محصول نسبت به سقف های قدیمی وزن سبک تری دارد و به سرعت اجرا می شود. این عضو ساختمان که از ورق های گالوانیزه و بدست می آید، برای سقف بسیار مفید است زیرا فلز آن در برابر خوردگی و رطوبت بسیار مقاوم است و عمر سازه را بالا می برد.

اجزای تشکیل دهنده سقف عرش فولادی

این محصول به دلیل اینکه باید بار زیادی باید تحمل کند و در عین حال انعطاف پذیری خوبی داشته باشد، از چهار جزء نیمه سنگین ورق گالوانیزه (کرکره ای)، برش گیر (گل میخ) ، آرماتور (میلگرد آجدار) و بتن که سنگین است، تشکیل شده است که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم.
• ورق گالوانیزه. ورق گالوانیزه نوعی ورق فولادی است که روی آن پوشش زینک کشیده شده است و به اصطلاح گالوانیزه شده است. گالوانیزه کردن یا گالوانیزاسیون باعث می شود تا یک روکش قوی روی ورق فولادی کشیده شود و اجازه ندهد فولاد با اکسید هوا واکنش دهد و منجر به زنگ زدگی و خوردگی فلز شود. ورق های گالوانیزه که برای این کار استفاده می شود حالت موجی شکل یا کرکره ای دارند و برای همین به آنها ورق کرکره رنگی یا ورق کرکره سینوسی هم گفته می شود.

برش گیر

• برش گیر. یکی از اجزاء مهم سقف عرشه فولادی برش گیر یا گل میخ است که برای وصل کردن ورق گالوانیزه به بتن استفاده می شود. برای این کار از دستگاه جوش استفاده می شود تا به طور محکم در بتن جای بگیرد. قطر این المان حداکثر 20 میلی متر و ارتفاع آن بسته به ورق مورد استفاده، متغیر است که حداقل ارتفاع آن پس از جایگذاری در بتن 40 میلی متر است.

• آرماتور. آرماتور یا میلگرد آجدار، میله فولادی است که دارای برآمدگی هایی است که به آن آج گفته می شود. وجود آج ها در این محصول باعث چسبندگی بهتر به بتن می شود. بتن در اثر فشار زیاد ممکن است ترک بخورد ولی با وجود میلگرد آجدار که قدرت کششی زیادی دارد، از ترک خوردگی بتن جلوگیری می شود و برای همین در ساخت سقف عرشه فولادی استفاده می شود.

• بتن. بتن یکی از پر مصرف ترین مصالح ساختمانی و صنعتی است که از موادی مانند سیمان، سنگدانه های شن و ماسه و آب تشکیل شده است. بتن که از مخلوط کردن آب با سیمان و سنگدانه بدست می آید پس از خشک شدن سفت می شود و تبدیل به ماده ای بسیار مستحکم می شود که در سقف عرشه فولادی استفاده می شود.

کاربرد عرشه فولادی

حال که با عرشه فولادی و اجزاء آن آشنا شدیم، بهتر است با کاربردهای آن هم آشنا شویم. به دلیل ویژگی های عالی مانند نصب سریع و وزن کمی که نسبت به سقف های قدیمی و سنتی دارد، این محصول تنها در ساخت سقف کاربرد ندارد و برای مواردی مانند ساخت نیم طبقه و کف ساختمان هم مورد استفاده است.
از این محصول می توان برای ساخت سایبان ها هم استفاده کرد زیرا علاوه ایجاد سایه و محافظت در برابر باران، سازه را در برابر نور خورشید و گرمای بیش از حد محافظت می کند.
یکی دیگر از کاربردهای مهم عرشه فولادی که در ایران هنوز رایج نشده است، ساخت درب سازه هایی است که محل نگهداری بازیافت و مواد زائد است. این مکان ها دو درب مانند تصویر زیر دارند که از کنار باز می شوند و بسیار مقاوم هستند زیرا ممکن است کامیون و ماشین های حمل زباله و مواد بازیافتی به آن برخورد کنند و صدمه ببیند.

مزایای عرشه فولادی

همانگونه که گفته شد، این محصول از مقاومت زیادی برخوردار است. ولی عرشه فولادی مزایای منحصر به فرد دیگری هم دارد که خریداران زیادی پیدا کرده است:
• وزن کم. امروزه ساخت سازه ها با وزن کم بسیار قابل توجه است. سقف هایی که توسط عرشه فولادی ساخته می شوند، نسبت به سقف های سنتی، وزن کمتری دارند. این مزیت در ساختمان های چند طبقه و مرتفع بیشتر به چشم می خورد. هرچه ارتفاع سازه بیشتر می شود بالتبع وزن آن هم بیشتر می شود و برای همین استفاده از عرشه فولادی، به کاهش وزن چشمگیر سازه کمک می کند.
• مقرون به صرفه. استفاده از این محصول در ساختمان بسیار مقرون به صرفه است زیرا علاوه بر نیروی کار و هزینه های حمل و نقل، در مقدار مصرف بتن کل سازه هم صرفه جویی می شود. همچنین، استفاده از میلگرد در ساختمان را کاهش می دهد. پس با این اوصاف می توان گفت که هزینه های اضافی ساخت پروژه را کاهش می دهد.
• نصب آسان. برای نصب این محصول نیازی به جرثقیل یا وسیله سنگین نیست و می توان آن را با دست به راحتی نصب کرد. این روش نه تنها سرعت ساخت ساختمان را بالا می برد بلکه هزینه خرید یا کرایه تجهیزات اضافی را کاهش می دهد.
• افزایش ایمنی کارگران. طراحی عرشه فولادی طوری است که مانند سقف های دیگر فضای خالی بین آرماتور ندارد. در صورتیکه پای کارگران بین آرماتورها گیر کند، احتمال بروز حادثه زیاد است. همچنین با کارگذاشتن این محصول، به عنوان یک سکو برای ساخت طبقه بعدی ساختمان عمل می کند.
• هزینه نگهداری و تعمیر کمتر. به دلیل اینکه این محصول از ورق گالوانیزه می آید، در صورت نفوذ آب به بتن، دچار خوردگی و زنگ زدگی نمی شود و تا سال ها دوام می آورد، از این رو هزینه های تعمیرات ساختمان را کاهش می دهد.
• قالب بندی دائم. یکی دیگر از مزایای استفاده از عرشه فولادی اینست که به عنوان قالب بندی دائم نقش ایفاء می کند. به جای استفاده از قالب بتن ریزی موقت، از عرشه فولادی در داخل سازه استفاده می شود که هم قالبی آماده برای بتن ریزی است و هم مقاومت تسلیمی سازه را بهبود می بخشد.

انواع ورق های عرشه فولادی

به طور کلی ورق های عرشه فولادی را می توان به دو دسته roof deck و floor deck تقسیم بندی نمود. برای بار اول ورق گالوانیزه برای سقف ساختمانی تنها به عنوان قالب در جا مورد استفاده قرار گرفت که روی آن بتن مسلح قرار ریخته می شد و وظیفه عملکردی آن ها فقط باربری در حین اجرای عملیات و پیش از گیرش بتن بود و صرفه جویی در هزینه ها به همراه داشت و در اصطلاح این گروه از ورق های سقف proof deck نامیده می شوند.
در طول زمان مکانیزم تولید و همچنین اجرای این سقف ها به طوری دچار دگرگونی شد که درگیری مکانیکی بین ورق تحتانی و بتن مسلح سقف به وجود آمد و به کمک استفاده از برش گیرها و قالب های پیرامونی دال بتنی سقف به تیرچه ها متصل شد و در واقع ورق ها در چنین شرایطی به آرماتورهای کششی سقف بدل شدند که مجموعا سقف عرشه فولادی مرسوم امروزی را تشکیل دادند و ورقی که در این مجموعه به کار رفته به floor deck معروف شد. این ورق در اینجا دیگر یک المان سازه ای در سقف به شمار رفته و مزایای متعددی همان طور که پیش تر ذکر شد، ارائه می نماید.

سخن آخر
عرشه فولادی عضوی از ساختمان است که از ورق گالوانیزه و بتن بدست می آید. این محصول از مزایای عالی مانند وزن کم، قابلیت حمل و نقل آسان و نصب سریع برخوردار است. ورقی که از برای این محصول استفاده می شود، ضخامت بین 0.4 تا 0.8 دارد. شرکت سریر صنعت امیر تولید کننده انواع عرشه های فولادی در ضخامت ها و ابعاد مختلف است. در صورت وجود هر گونه سؤال در مورد این محصول می توانید با کارشناسان سریر صنعت امیر تماس بگیرید.

Call Now Buttonتماس با مشاورین