عرشه فولادی

عرشه فولادی چیست؟

برای ساخت ساختمان به مصالحی نیاز است که علاوه بر مقاومت، در هزینه ها و زمان ساخت هم صرفه جویی شود. یکی از مصالح مهم و کاربردی که در ساخت ساختمان مورد استفاده است، عرشه فولادی یا متال دک (Metal Deck) است.

عرشه فولادی ورق ذوزنقه ای شکل آجدار است که برای ساخت و اجرای سقف وطبقات ساختمان استفاده میشود.

عرشه فولادی

عرشه فولادی

ورق عرشه فولادی با ارتفاع گام 60 الی 75 میلیمتر تولید می شود و نام دیگر آن متال دک است. عرشه فولادی یا متال دک سازه ای است فولادی که برای اجرای و نصب سقفهای ساختمانی کاربرد دارد که همراه با آج های مختلف بشکل بیضی، دایره و غیره می باشد و در اصل از خانواده فرمینگهای ذوزنقه است.
این محصول از ورق گالوانیزه با عرض 1000 و 1250 میلیمتر و به روش رولفرمینگ تولید می شود و بیشتر در اجرای کف، طبقات و سقف کامپوزیت ساختمان ها کاربرد دارد که به آن سقف عرشه فولادی گفته می شود.

ورق عرشه فولادی

عرشه فولادی سازه‌ای متشکل از ورق‌های ذوزنقه ای شکل است که به منظور ساخت سقف و کف ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. سقف عرشه فولادی، نوعی از سقف‌های کامپوزیت است که با استفاده از ورق‌های فولادی ذوزنقه ای گالوانیزه و بتن مسلح ساخته می‌شود.
طراحی و ساخت عرشه فولادی به منظور استحکام بخشی بالاتر مورد استفاده قرار می گیرد . فرم این محصولات فولادی به گونه ایست که خواص مکانیکی فولاد را به حداکثر می رساند. یکی از مهمترین مزایای این سقف عدم استفاده از شمع و حذف قالب بندی و سبکتر بودن آن نسبت به دیگر سقف ها می باشد. ساختار یک دست و منسجم این سازه های فولادی، ظاهری جذاب هم به کار می بخشد.
به دلیل اجرای ساده، سرعت اجرای بالا، هزینه نسبتا پایین و ایمنی مناسب، این سقف کاربرد گسترده‌ای در ساخت سازه‌های مختلف دارد.

شرکت سریر صنعت امیر، ورق عرشه فولادی را با ضخامت های 0.70 الی 1.5 میلیمتر و با ارتفاع گام 75 میلیمتر از ورق های گالوانیزه عرض 1250 میلیمتر و با عرض مفید 940 میلیمتر تولید می نماید.

عرشه فولادی

عرشه فولادی

سقف عرشه فولادی

یکی از اعضای نوین در صنعت ساختمان سازی است که برای ساخت سقف استفاده می شود. این محصول نسبت به سقف های قدیمی وزن سبک تری دارد و به سرعت اجرا می شود و این امر باعث کاهش هزینه های ساختمان سازی می گردد. این عضو ساختمان که از ورق های گالوانیزه بدست می آید، برای سقف بسیار مفید است زیرا فلز آن در برابر خوردگی و رطوبت بسیار مقاوم است و عمر سازه را بالا می برد.

اجزای تشکیل دهنده سقف عرش فولادی

این محصول به دلیل اینکه باید بار زیادی باید تحمل کند و در عین حال انعطاف پذیری خوبی داشته باشد، از چهار جزء نیمه سنگین ورق گالوانیزه (کرکره ای)، برش گیر (گل میخ) ، آرماتور (میلگرد آجدار) و بتن که سنگین است، تشکیل شده است که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم.
• ورق گالوانیزه. ورق گالوانیزه نوعی ورق فولادی است که توسط فلز روی، پوشش داده شده است و به اصطلاح گالوانیزه شده است. گالوانیزه کردن یا گالوانیزاسیون باعث می شود تا یک روکش قوی روی ورق فولادی کشیده شود و اجازه ندهد فولاد با اکسیژن هوا ترکیب شده و واکنش دهد و منجر به زنگ زدگی و خوردگی ورق فولادی شود. ورق های گالوانیزه که برای این کار استفاده می شود حالت کرکره ای با سطح مقطع ذوزنقه ای شکل دارند و برای همین به آنها ورق کرکره رنگی یا ورق کرکره ذوزنقه ای هم گفته می شود.

عرشه فولادی

عرشه فولادی

برش گیر. یکی از اجزاء مهم سقف عرشه فولادی برش گیر یا گل میخ است که برای متصل نمودن ورق گالوانیزه به تیرها و انتقال و تقسیم نیرو بین دال بتنی و قسمت های فولادی استفاده می شود. برای این کار از دستگاه جوش استفاده می شود تا به طور محکم در بتن جای بگیرد. قطر این المان حداکثر 20 میلی متر و ارتفاع آن بسته به ورق مورد استفاده، متغیر است که حداقل ارتفاع آن پس از جایگذاری در بتن 40 میلی متر است.

آرماتور. آرماتور یا میلگرد آجدار، میله فولادی است که دارای برآمدگی هایی است که به آن آج گفته می شود. وجود آج ها در این محصول باعث چسبندگی بهتر به بتن می شود. بتن از مقاومت فشاری بالایی برخوردار است اما در مقابل کشش بسیار ضعیف است و به همکین دلیل در ساختمان بتن را توسط میلگرد مسلح می کنند که این امر باعث افزایش مقاومت کششی بتن می گردد و از ترک خوردگی بتن جلوگیری می شود و برای همین در ساخت سقف عرشه فولادی از میلگرد  یا همان آرماتور استفاده می شود.

• بتن. بتن یکی از پر مصرف ترین مصالح ساختمانی و صنعتی است که از موادی مانند سیمان، سنگدانه های شن و ماسه و آب تشکیل شده است. بتن که از مخلوط کردن آب با سیمان و سنگدانه بدست می آید پس از خشک شدن سفت می شود و تبدیل به ماده ای بسیار مستحکم می شود که در سقف عرشه فولادی استفاده می شود.

کاربرد عرشه فولادی

حال که با عرشه فولادی و اجزاء آن آشنا شدیم، بهتر است با کاربردهای آن هم آشنا شویم. به دلیل ویژگی های عالی مانند نصب سریع و وزن کمی که نسبت به سقف های قدیمی و سنتی دارد، این محصول تنها در ساخت سقف کاربرد ندارد و برای مواردی مانند ساخت نیم طبقه و کف ساختمان هم مورد استفاده است.
از این محصول می توان برای ساخت سایبان ها هم استفاده کرد زیرا علاوه ایجاد سایه و محافظت در برابر باران، سازه را در برابر نور خورشید و گرمای بیش از حد محافظت می کند.
یکی دیگر از کاربردهای مهم عرشه فولادی که در ایران هنوز رایج نشده است، ساخت درب سازه هایی است که محل نگهداری بازیافت و مواد زائد است. این مکان ها دو درب مانند تصویر زیر دارند که از کنار باز می شوند و بسیار مقاوم هستند زیرا ممکن است کامیون و ماشین های حمل زباله و مواد بازیافتی به آن برخورد کنند و صدمه ببیند.

مزایای سقف عرشه فولادی

 • سرعت اجرای بسیار بالاتر نسبت به سقف های دیگر
 • وزن کمتر
 • صرف جویی در مصرف بتن
 • امکان بتن ریزی چندین سقف بطور همزمان
 • حذف شمع های نگهدارنده
 • حذف قالب بندی
 • حذف میلگردهای کششی
 • حذف تیرهای فرعی
 • اقتصادی بودن
 • نصب و اجرای آسان
 • امکان افزایش فاصله تیرها
 • اماکان ساخت دهانه هایی با طول بیشتر و کف هایی با عمق کمتر
 • ایجاد محل مناسب برای عبور تاسیسات ساختمان
 • کاهش هزینه تعمیرات
 • افزایش ایمنی کارگران ساختمان
عرشه فولادی

عرشه فولادی

انواع ورق های عرشه فولادی

به طور کلی ورق های عرشه فولادی را می توان به دو دسته roof deck و floor deck تقسیم بندی نمود. برای بار اول ورق گالوانیزه برای سقف ساختمانی تنها به عنوان قالب مورد استفاده قرار گرفت که روی آن بتن مسلح ریخته می شد و وظیفه عملکردی آن ها فقط باربری در حین اجرای عملیات و پیش از گیرش بتن بود و صرفه جویی در هزینه ها به همراه داشت و در اصطلاح این گروه از ورق های سقف proof deck نامیده می شوند.
در طول زمان مکانیزم تولید و همچنین اجرای این سقف ها به طوری دچار دگرگونی شد که درگیری مکانیکی بین ورق تحتانی و بتن مسلح سقف به وجود آمد و به کمک استفاده از برش گیرها و قالب های پیرامونی دال بتنی سقف به تیرچه ها متصل شد و در واقع ورق ها در چنین شرایطی به آرماتورهای کششی سقف بدل شدند که مجموعا سقف عرشه فولادی مرسوم امروزی را تشکیل دادند و ورقی که در این مجموعه به کار رفته به floor deck معروف شد. این ورق در اینجا دیگر یک المان سازه ای در سقف به شمار رفته و مزایای متعددی همان طور که پیش تر ذکر شد، ارائه می نماید.

سخن آخر

عرشه فولادی عضوی از ساختمان است که از ورق گالوانیزه و بتن بدست می آید. این محصول از مزایای عالی مانند وزن کم، قابلیت حمل و نقل آسان و نصب سریع برخوردار است. ورقی که برای تولید این محصول استفاده می شود، ضخامت بین 0.7 الی 1.5 میلیمتر دارد. شرکت سریر صنعت امیر تولید کننده انواع عرشه های فولادی در ضخامت ها و ابعاد مختلف است. در صورت وجود هر گونه سؤال در مورد این محصول می توانید با کارشناسان سریر صنعت امیر تماس بگیرید.

Call Now Buttonتماس با مشاورین