سنگ آهن

به گزارش «دنیای معدن»؛در هفته گذشته سنگ آهن وارداتی خلوص ۶۲ درصد چین با حدود ۵ دلار رشد هفتگی به ۱۳۷ دلار هر تن سی اف آر نزدیک شد. در کل تا پایان هفته فعالیت بازار کمتر شد و تمایلی به خرید نبود. این در حالی است که حمله روسیه به اوکراین بر بهبود اقتصادی دنیا و به طبع آن تقاضای فولاد نیز اثر می گذارد. در این بین تحلیلگران بازار سنگ آهن نگران تاثیر این وقایع بر بازار گندله سنگ آهن هستند که روسیه و اوکراین ۳۰ درصد عرضه جهانی آن را در دست دارند.

 

قراضه

 

متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین ۱ و ۲ ( ۲۰-۸۰ ) در ترکیه با یک دلار بهبود ۵۰۸ دلار هر تن سی اف آر شد. البته فولادسازان ترکیه اخیرا خرید های زیادی در بازار قراضه داشته اند از این رو فعلا عقب نشسته اند. این در حالی است که کاهش عرضه مواد اولیه دیگری همچون چدن اوکراین که به دلیل حملات روسیه و اختلال در حمل و نقل کالا رخ داده می تواند از بازار قراضه حمایت کند.

قراضه صادراتی سنگین کلاس ۲ ژاپن نیز ۷ دلار افت داشت و به ۴۹۳ دلار هر تن فوب رسید. متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین در شرق آسیا نیز ۵ دلار بالا رفت و ۵۷۰ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد.

 

بیلت

 

در بازار بیلت صادراتی سی آی اس متوسط قیمت هفته گذشته با ۵ دلار افت به ۶۷۳ دلار هر تن فوب دریای سیاه رسید.در چین هم بیلت وارداتی از ۶۶۰ تا ۶۷۵ دلار به ۶۶۰ تا ۶۷۰ دلار هر تن سی اف آر رسید.

در ترکیه قیمت بیلت وارداتی از ۶۹۰ تا ۷۰۵ دلار به ۶۹۵ تا ۷۲۰ دلار هر تن سی اف آر افزایش داشت. قیمت بیلت صادراتی ترکیه نیز از ۷۰۵ تا ۷۱۰ دلار به ۷۰۵ تا ۷۳۰ دلار هر تن فوب رسید.

در بازار واردات جنوب شرق آسیا قیمت بیلت وارداتی با ۱۰ دلار بهبود به ۷۰۵ دلار هر تن سی اف آر رسید. همچنین هفته گذشته به گزارش متال بولتن، متوسط قیمت بیلت صادراتی ایران نیز از ۶۰۲ تا ۶۰۵ دلار به ۵۹۰ دلار هر تن فوب بازگشت.

 

مقاطع

 

هفته گذشته قیمت میلگرد صادراتی سی آی اس از ۷۴۵ تا ۷۶۵ دلار به ۷۴۵ تا ۷۷۵ دلار هر تن فوب رسید.

در چین نیز متوسط قیمت میلگرد صادراتی از ۷۹۳ دلار به ۸۲۷ دلار هر تن فوب افزایش داشت. میلگرد صادراتی ترکیه نیز در ۷۵۵ دلار هر تن فوب باقی ماند.در بازار واردات جنوب شرق آسیا میلگرد از ۷۵۰ تا ۷۷۸ دلار به ۷۸۰ دلار هر تن سی اف آر رسید.

همچنین در بازار داخلی آمریکا میلگرد در ۱۰۳۵ دلار هر شورت تن درب کارخانه باقی ماند. در بازار داخلی اروپا نیز میلگرد در ۸۲۲ یورو هر تن درب کارخانه ثبات داشت.

 

ورق

 

هفته گذشته ورق گرم صادراتی سی آی اس ۱۵ دلار افت داشت و ۸۸۵ دلار هر تن فوب دریای سیاه شنیده شد. متوسط قیمت ورق گرم صادراتی چین نیز ۵ دلار افت داشت و ۸۱۲ دلار هر تن فوب ثبت شد.

در ترکیه قیمت ورق گرم وارداتی از ۹۲۵ تا ۹۳۰ دلار به ۸۸۰ تا ۹۳۰ دلار هر تن سی اف آر رسید. ورق گرم وارداتی در جنوب شرق آسیا نیز در ۸۱۵ تا ۸۴۰ دلار هر تن سی اف آر ثبات داشت.

در بازار داخلی اروپا ورق گرم در ۹۶۰ یورو هر تن درب کارخانه باقی ماند. در بازار داخلی امریکا نیز ورق گرم ۴۰ دلار افت داشت و به ۱۰۰۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه رسید.

همچنین هفته گذشته متوسط قیمت اسلب صادراتی ایران بنا بر گزارش متال بولتن در ۶۱۵ دلار هر تن فوب ثبات داشت. اسلب صادراتی سی آی اس نیز از ۷۰۰ تا ۷۲۵ دلار به ۷۵۰ تا ۷۷۵ دلار هر تن فوب افزایش داشت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید