دنیای معدن: معاملات آتی سنگ آهن پس از ضعف بازار به دلیل کاهش تقاضا و حاشیه سود کم فولاد، در پایان هفته بازگشته و صعودی شد.

به گزارش دنیای معدن، معاملات آتی بورس کالای دالیان DCE برای تحویل ماه می در معاملات صبح امروز با 1.52 درصد یا 12 یوان (1.89 دلار) افزایش روزانه به 804 یوان در هر تن (126.82 دلار) رسید.

معاملات آتی میلگرد نیز با اندکی افزایش معادل 0.12 درصد یا 6 یوان (95 سنت) رشد روزانه در طول جلسه معاملاتی صبح امروز به 4878 یوان در هر تن (769.42 دلار) رسید.

این افزایش ناچیز نشان دهنده تقاضای بالاتر فولاد چین برای محصولات فولادی تخت در مقایسه با محصولات طویل فولادی است که به دلیل بهبود تقاضای بخش خودرو و لوازم خانگی در مقایسه با بخش ساخت و ساز است.

از اینرو فولادسازان بزرگ چین نظیر شرکت فولاد Baoshan لیست قیمت محصولات ورق گرم خود را برای دومین ماه متوالی 550 یوان در هر تن (86.75 دلار) افزایش دادند.

افزایش قیمت ها همچنین به موجودی نسبتا پایین ورق گرم که در بازار نسبت به سال گذشته نگهداری می شود مرتبط است، درحالی که نگرانی هایی در بازار درمورد اختلال در عرضه سنگ آهن در نتیجه درگیری روسیه و اوکراین وجود دارد.

براساس گزارش بانک آمریکا، روسیه و اوکراین به ترتیب 107 میلیون تن و 77 میلیون تن سنگ آهن در سال تولید می کنند که حدود 8 درصد از تولید جهانی فولاد و 4 درصد از عرضه دریایی را شامل می شود.

خریداران چینی به دلیل ضرر در واردات سنگ آهن از خریدهای دریایی خودداری می کنند و به جای آن ترجیح می دهند از محموله های بنادر خرید کنند.

علاوه بر این خریداران چینی نیز به گندله های تولید داخلی روی آورده اند زیرا بازار انتظار دارد که عرضه کنسانتره روسیه و اوکراین به دلیل درگیری نظامی ادامه داشته باشد.

در همین حال بنا به گزارش اداره بنادر پیلبارا، بندر هدلند استرالیا در ماه فوریه 39.4 میلیون تن سنگ آهن صادر کرد که 5.2 درصد رشد سالانه داشت، اما رشد ماهانه 18 درصد را به ثبت رسانده است.

علیرغم رشد صادرات سالانه استرالیا، صادرات ماهانه سنگ آهن به چین 17.5 درصد کاهش یافته است اما با توجه به کاهش تقاضای فولاد، بازار واکنش چندانی به کاهش صادرات نشان نداده است.

براساس گزارش پلتس، پرمیوم سنگ آهن لامپ دریایی به دلیل کاهش عرضه استرالیا، بهبود یافته است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید